Przepisy - babka-ziemniaczana

Babka ziemniaczana

przepisy-kulinarne.org
Sprawdź jak szybko i zdrowo schudnąć.

Przeczytaj >> 

Ziemniaki są jednym z podstawowych warzyw spożywanych podczas polskich obiadów rodzinnych. Warto zauważyć, że te oto warzywa dotarło do Polski dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który to podarował je Marysieńce jako ozdobę ogrodu. Dzięki niemu możemy cieszyć się smakiem ziemniaka już od czasów bitwy wiedeńskiej, chociaż największym uznaniem ziemniaki cieszyły się ok. końca XVIII wieku. Julian Ursyn Niemcewicz takie zdanie wyraził na temat ziemniaków: "Wyznać należy, że po chrzcie świętym kartofle są największym dobrodziejstwem ludziom użyczonym przez nieba. Więcej Ameryce winniśmy za nie wdzięczności, niż za kruszce złota i srebra." W Polsce, z resztą jak i w innych krajach europejskich, na początku ziemniaki były uważane za roślinę leczniczą. Stosowano go między innymi do leczenia ran oparzeniowych, gdzie przygotowywano z niego papkę, która miała przyspieszać proces i czas gojenia się ran.

Ziemniaki ze względu na swoje wartości odżywcze powinny być składnikiem każdej diety. Są lekkostrawne a ponadto  dostarczają naszemu organizmowi wielu niezbędnych witamin i minerałów. O dużej wartości odżywczej ziemniaków decydują zawarte w nich białko i węglowodany.  Są obecne w nich: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod. Zawarty potas obniża ciśnienie krwi, a magnez poprawia przemianę materii a także łagodzi stres. Zawierają one witaminy A, B1, B2, B3, B6, PP, C, K a także błonnik, który ułatwia trawienie a także pomaga obniżyć cholesterol ułatwia walkę z nadwagą. Mylne jest twierdzenie, że ziemniaki tuczą. Tuczą nadmierne ilości sosu dodawanego do ziemniaków, to z kolei owe sosy przyczyniają się do możliwości tycia. Aby tego uniknąć należy wystrzegać się ogromnych ilości sosów a spożywać ziemniaki jedynie ugotowane.

Ziemniaki zawierają ok. 80 kcal na 100 g produktu. Najwięcej minerałów i witamin znajduję się pod skórką dlatego należy je obierać jak najcieniej a najlepsze dla zachowania wartości odżywczych jest gotowanie ziemniaków w mundurkach. Oprócz klasycznego ugotowania ziemniaków i podania ich z porcją mięsa można tworzyć z nich wiele innych potraw m.in. babki ziemniaczane, które są doskonała odskocznią od tradycyjnych ziemniaków gotowanych czy pieczonych.


Lista przepisów kulinarnych: